Mesto Petrozavodsk je mesto na severe Ruska. Knihy o Karélii: „Tajomstvá a tajomstvá Karélie“ pre deti

Cestujte po Karélii

25.05.2016 3B Trieda

učiteľ: Kozyreva Elena Vladimirovna

Cieľ: rozšíriť svoje chápanie svojej rodnej krajiny.

Úlohy:

Rozvíjať schopnosť dieťaťa objavovať krásu jeho rodnej krajiny.

Rozvíjať morálne, estetické a humánne cítenie dieťaťa pre zachovanie prírody jeho rodnej krajiny.

Rozšíriť vedomosti detí o prírode a kultúre ich rodnej krajiny.

Rozvíjať záujem detí o získavanie nových vedomostí, komunikačné schopnosti deti.

Vybavenie: IKT, farebné pásy

Org. moment

Určenie témy vyučovacej hodiny.

učiteľ: náš triedna hodina venovaný Karélii, krajine, kde sme sa narodili. Upevníme a získame nové poznatky o našej rodnej krajine,

Aktualizácia vedomostí

učiteľ: Tento rok malo naše mesto Kostomuksha tú česť hostiť sviatok „Deň Karélskej republiky“, ktorý sa bude konať 11. júna, venovaný výročiu Karélie. Karelia oslávi 100. narodeniny letné výročie v roku 2020.

A k týmto akciám sa pripojíme aj my. A poďme sa rozprávať o Karélii. Toto je región, kde sme sa vy a ja narodili a žijeme. A musíte vedieť o svojom regióne.

učiteľ: Teraz pôjdeme na výlet do Karélie. Naša cesta bude prebiehať týmito smermi: Symboly, Hádanky, Vody, Tance, Ostrovy, Nástroje, Rozprávky.

1.Symboly

Vlajka Karélie (farbu vlajky si deti vyberajú z pásikov farebného papiera),

I.G. Vodopád Shaudvitene Kivach

Karelské rozprávky Moskva „Literatúra pre deti“ 1989

Ruský detský folklór Karélie

16. februára sa žiaci 2. ročníka Lomonosovho gymnázia stretli s Ksenia Michajlovou, autorkou knižnej série „Pre deti o Karélii“. Stretnutie zorganizovala Mestská detská knižnica pomenovaná po V. M. Danilovovi (Liza Chaikina St., 9).

Ksenia Mikhailova povedala deťom o knihách, ktoré napísala v spolupráci so svojou babičkou Lidiou Ivanovnou Shitikovou. Tieto knihy sú navrhnuté tak, aby pomohli najmladším školákom pri štúdiu Karélie. Hlavnými postavami kníh boli Teľa Hirvi a Sova Mudra. Deti s veľkým záujmom počúvali autorkinu reč, ktorú nazvala „Tajomstvá a tajomstvá Karelskej prírody“.

Mnoho ľudí počulo, že lochnesská príšera žije v škótskom jazere, ale nikto nevie, koho možno nájsť v hlbinách jazera Ladoga. Obrovská veľkosť šťuky môže v tme tiež pôsobiť ako monštrum. Alebo kto skutočne žije v karelských lesoch: Bigfoot alebo goblin? Alebo je to možno medveď hnedý? Veď sa mu hovorí aj majiteľ lesa. Ksenia Alexandrovna tiež hovorila o bielych veľrybách, ktoré žijú v Bielom mori a nazývajú sa veľryby beluga. Nezvyčajný je aj mikrokozmos karelskej prírody. Prekvapivo si mravce, ktoré nikdy nespia, zabezpečujú potravu. Vytvárajú si vlastné pastviny, na ktorých sa pasie aj hmyz – vošky. A samozrejme, ak hovoríme o tajomstvách Karélie, ako si nemôžeme spomenúť na neidentifikované lietajúce objekty (UFO), ktoré opakovane videli obyvatelia dediny Vedlozero. A nezvyčajné kamene hory Vottovaara - najzáhadnejšia hora Karélie.



Nápravné a vzdelávacie ciele:

  • Upevnite a systematizujte získané vedomosti o svojej rodnej krajine, Karélii.
  • Zlepšite schopnosť detí odpovedať na otázky pomocou rôznych typov viet.
  • Aktivácia a aktualizácia slovníka na tému „Karelia“
  • Zlepšenie gramatickú štruktúru reč.
  • Zlepšiť schopnosť zostaviť príbeh podľa navrhovanej schémy.

Nápravné a rozvojové ciele:

  • Rozvoj súvislej reči a všeobecných rečových schopností.
  • Rozvoj reči, sluchu, zrakového vnímania a pozornosti
  • Rozvoj artikulačnej, jemnej a hrubej motoriky, koordinácia reči s pohybom.

Výchovné ciele

  • Rozvíjanie zručností spolupráce, vzájomného porozumenia, dobrej vôle, samostatnosti, iniciatívy, zodpovednosti.
  • Rozvíjať lásku a úctu k rodnej republike, jej prírode a ľudovým tradíciám.

Vybavenie: Magnetická tabuľa; obrázky, fotografie s pohľadmi na Karéliu; referenčné obrázky (kresby) na zostavenie popisného príbehu,

Prípravné práce:

Preskúmanie mapy Karélie, časopisov, kníh, ilustrácií, fotografií zobrazujúcich mestá a pamiatky Karélie, Karelskej prírody, karelských ľudových krojov. Skúmanie herbárov, zbierok kameňov. Sledovanie videí o prírode a pamiatkach Karélie. Kreslenie „Obľúbené kúty Karélie“. Modelovanie „Vtáky a zvieratá z Karélie“. Čítanie karelských rozprávok, básní o Karélii, hádanie hádaniek. Exkurzia do karelskej hornej miestnosti v MATERSKÁ ŠKOLA. Rozhovory: o mestách, o prírode, jej bohatstve a rozmanitosti, „Prečo milujem Karéliu“.

Priebeh lekcie:

  1. 1. Organizačný moment. Učiteľka pozve deti do kruhu, zorganizuje pozdrav: Deti si navzájom podávajú ruky

Ahoj, zlaté slnko!

Dobrý deň, modrá obloha!

Dobrý deň, voľný vánok!

Ahoj, dubáčik!

Žijeme v našej rodnej krajine -

Pozdravujem vás všetkých!

2 .Pieseň je vykonaná Irina Anikina-"ĽÚBIM ŤA, KARELIA!"

(Objaví sa Karelská bábika Aino)

- Aino chce vedieť, čo viete o svojej vlasti.

- Povedz mi, čo je vlasť. (Toto je miesto, kde sme sa narodili a žijeme).

- Chlapci, ako sa volá náš kraj? (Karelia).

- Áno, náš kraj je krásny a bohatý!

- Aino ponúka, že to povie. Prečo milujete svoj región – Karéliu. Vytvorte vety so slovami - pretože. Pamätajte na správnu výslovnosť zvukov, snažte sa hovoriť krásne.

1. dieťa. Milujem Karéliu, pretože som sa tu narodil.

2. dieťa Milujem Karéliu, pretože máme krásnu prírodu

3. dieťa Milujem Karéliu, pretože máme veľa jazier a riek, sú tu vodopády

4. dieťa Milujem Karéliu, pretože v lese je veľa lesných plodov a húb

5. dieťa Milujem Karéliu, pretože máme veľa skál a kameňov

6. dieťa Milujem Karéliu, pretože máme veľa krásnych miest.....

Veľmi dobré!

A. spomeňme si na básne o Karélii a povedzme ich Ainovi.

1. dieťa. Milujem ťa Karelia

Vaše jazerá sú čisté

A vodopády sú hrozné

A tiché lúky

Milujem ťa Karelia!

Vaše lesy sú nádherné

A večery sú mrazivé

A biely sneh! (A. Ivanov)

2. dieťa. Medzi vysokými borovicami ležia kamene

A medzi tými kameňmi hučia vodopády

Karélia víta svieži dážď

Bažinatý dych nekonečných lesov.

3. dieťa. V Karelskej oblasti nie sú žiadne lesy.

Borovice - tesne pod oblakmi!

Živica steká po kmeňoch,

A hrá ich ráno

Zlatý zajačik - lúč.

4. dieťa. Ako vlny v modrom mori,

Les je hlučný a plný chládku.

Oblečený v jasnej zelenej,

Je to dobré uprostred leta

Ale krásne v zime pod nadýchaným strapcom

(Yu. Nikonova „Karelský les“)

Poznáte niekoľko úžasne dobrých básní o Karélii! Výborne, o Karélii viete veľa.

3. Aino vás pozýva na lesnú čistinku.

Takto chodíme po cestičkách!

Takto chodíme po cestičkách!

Kráčame po cestách,

Dvíhame nohy vyššie,

Takto zdvihnite nohy vyššie!

Ak je tam kameň, preskočíme ho!

Pred nami je močiar

Skočte cez hrbole!

Kráčali po ceste

A prišli sme k jazeru!

A potom sa vrátili

A usmievali sa na seba,

Všetci sa spolu otočili a ocitli sa na čistinke! takto!

Deti vykonávajú kroky na mieste.

Kráčajú na mieste, zdvíhajú kolená vysoko a zároveň kývajú rukami ohnutými v lakťoch.

Mierne nakloňte telo dopredu, roztiahnite ruky široko do strán a potom skočte dopredu.

Položíme si ruku na čelo. pozrime sa.

Skočíme dopredu na 2 nohy.

Kráčame na mieste, rozpažujeme ruky do strán

Urobte 4 kroky späť.

Obrátia sa k sebe a usmejú sa.

Točia sa na mieste.

Ruky hore!

Došli sme teda na čistinku, sadneme si na polená (lavičky).

Aino navrhuje napísať príbeh o Karélii a diagramy a obrázky vám s tým pomôžu. (Navrhnutie opisného príbehu pomocou obrázkov - diagramov)

Pozrime sa na prvý obrázok, čo hovorí? ( Žijeme v Karélii. Naša republika sa nachádza na severe našej krajiny)

- Čo hovorí druhý obrázok? ( Náš kraj je krásny a bohatý. Máme modré jazerá, rýchle rieky, ihličnaté lesy, obrovské močiare, sivé skaly)

Tretí obrázok hovorí o...( A koľko bobúľ nám dáva naša rodná zem! V močiaroch rastú sladké žlté morušky a červené kyslé brusnice. Lesy sú plné čučoriedok, čučoriedok, brusníc, malín).

Štvrtý obrázok vám to povie ... (V hlbokých lesoch sa ukrýva zver: tetrov, tetrov, tetrov lieskový, jarabice. Na jar prilietajú k jazerám čajky, kačice, labute, husi).

Čo hovorí piaty obrázok? (V riekach a jazerách je veľa rýb: zubáč, burbot, síh, ostriež, vendácia, pleskáč, plotica).

Čo hovorí šiesty obrázok? (V lesoch rastú huby: silné mliečne huby, červené huby, ryšavky a hríby)

Čo hovorí siedmy obrázok? (V lesoch žijú veveričky, zajace, dravé vlky a medvede. Krásou našich lesov sú losy a soby. Bobry žijú v blízkosti jazier a riek. A v Bielom mori tulene.)

Príbeh končíme slovami... .. (Sme hrdí na krásu a bohatstvo našej rodnej krajiny!)

4. Pauza, aby ste sa pripravili na rozprávanie.

Teraz sa znova pozorne pozrite na obrázky, premýšľajte o tom a my vám povieme, čo vieme o našej rodnej krajine!

5. Rozprávanie pre deti po častiach.( každý jeden obrázok)

Aino ďakuje deťom za ich zaujímavý príbeh o ich rodnej krajine!

Pozrite sa, aké vysoké sú borovice okolo (dynamická pauza)

6 . Rozprávanie založené na referenčných obrázkoch jedného alebo dvoch detí. Navrhujem, aby ste zhodnotili prácu svojich kamarátov, ktorých príbeh sa vám páčil viac a prečo. (Táto fáza sa môže presunúť na večer)

7 .Vyučovaciu hodinu ukončíme prečítaním básne B. Schmidta. (http://stihi-o.ru/2013/11/stihi-o-karelii.html)

Les a porasty,
Hviezdy sú ako zrná...
Si moja Karelská zem,
Moja severná oblasť jazera je snehobiela...
Vietor odráža vietor
Piesne Zaonezhye,
Príbehy Bieleho mora.
Biela breza
Pohľad zo svahu
Moja žiarivá zem,
Si moja krajina jazier.
Vetvy borovíc sa vlnia,
Svetlo úsvitu je červené.
Nič krajšie neviem nájsť
Krajšiu nenájdeš.






Ak chcete použiť ukážky prezentácií, vytvorte si účet Google a prihláste sa doň: https://accounts.google.com


Popisy snímok:

Cestovanie po krajine Karélia, severná perla Ruska Shipilina V.D.

Vľavo na západe hraničí Karélia s Fínskom. Na východe Karélia - s regiónom Archangelsk, na juhu - s Vologdou a Leningradské regióny. A ak pôjdeme na sever, dostaneme sa za polárny kruh a potom do Murmanskej oblasti. Susedia z Karélie

Symboly Karélie Vlajka Erb Zelená - príroda a vegetácia Modrá - farba jazier a riek Karélie Červená - farba sily, odvahy a odvahy ľudu Zlatá - farba nadradenosti, veľkosti a bohatstva Ústredný prvok erbom je postava medveďa. Medveď bol obzvlášť uctievaný medzi Karelianmi. V hornej časti erbu je osemcípa zlatá hviezda, symbol ľudovej vodiacej hviezdy. Shipilina V.D.

Príroda Karélie a podnebie Polovicu územia Karélie tvoria lesy. A je tu veľa jazier a riek. V Karélii je veľa kameňov - stopy starovekého ľadovca. Zimy sú pomerne mierne, ale letá sú chladné. Shipilina V.D.

Labky a kopytá: koho možno nájsť v karelských lesoch Medvede sú pánmi karelských lesov. Vlci sú ďalší známi a dosť nebezpeční obyvatelia lesa, dnes ich v Karélii nie je veľa. V lesoch na juhu republiky žijú najväčšie divé mačky v Európe – rysy. Tieto zvieratá, na prvý pohľad celkom roztomilé, sú vyzbrojené dlhými a veľmi ostrými pazúrmi. Na území Karélie žijú rôzne zvieratá, z ktorých mnohé sú uvedené v Červenej knihe. Shipilina V.D.

Príroda Karélie V Karélii je veľa ihličnatých stromov, nájdete tu viac ako 170 rokov starý smrek. Breza rastie v Karélii, medzi ľuďmi bola vždy veľmi cenená pre svoju krásu a zvláštnu silu. Nájdete tam aj veľa lesných plodov: morušky, čučoriedky, čučoriedky, brusnice, brusnice a mnoho rôznych húb Shipilina V.D.

Najväčšie vodné plochy v Karélii Onego (Jazero Onega) sú druhé najväčšie v Európe. Na brehu Onegy sa nachádza hlavné mesto Karélie - Petrozavodsk. Ladoga (Ladožské jazero) je prvé najväčšie v Európe. Ladoga je jazero so strmým charakterom, hmly a búrky nie sú nezvyčajné. Belomorye (Biele more), pre svoj tvar nazývané aj „Záliv hadov“. Žije tu takzvaná severská veľryba beluga. Shipilina V.D.

Plutvy a chvost: koho možno nájsť v Karelských jazerách Tulene. Zdá sa, že sú veľmi pomalé, pretože na súši sa nemotorne plazia z miesta na miesto a ťažko vzdychajú. Ale akonáhle sú tulene vo vode, stanú sa veľmi rýchlymi. V Karélii sa môžeme stretnúť s niekoľkými zástupcami: Tuleň krúžkovaný, alebo tuleň krúžkovaný, žije v Bielom mori po celý rok. V jazere Ladoga sa nachádza aj tuleň ladogský. Na začiatku zimy plávajú stáda tuleňov grónskych do Bieleho mora. Ďalšie veľké morské zviera, zubatá veľryba - beluga, vstupuje do Bieleho mora, aby sa nakŕmila, a niekedy tam zimuje. Shipilina V.D.

Vyšívanie Karélie V Karélii, rovnako ako v celom Rusku, bola schopnosť vyšívať povinná pre každú ženu. Napríklad v Zaonezhye sa schopnosť dievčat vyšívať rovnala schopnosti chlapcov čítať a písať. Staroveké výšivky sa zachovali dodnes - uteráky, drapérie, stolové dosky, detaily ľudovej domácnosti a sviatočné kroje. Shipilina V.D.

Národná kuchyňa Karélie Kalitki je národné karelské jedlo. Karelské ženy hovoria: Brána si pýta osem. To znamená, že na pečenie bránok potrebujete osem ingrediencií – múku, vodu, kyslé mlieko, soľ, mlieko, maslo, kyslú smotanu a plnku. Karelians pestovali repu vo veľkých množstvách, používali ju na prípravu kompótov, kvasu, zapekaných kastrólov a pridávali ich do kaší. Najobľúbenejšou pochúťkou malých Karelovcov bola sušená repa. Shipilina V.D.


K téme: metodologický vývoj, prezentácie a poznámky

Pri tomto type práce sa hravou formou upevňujú pravidlá cestnej premávky, algoritmy správania sa na ceste, znalosť semaforov a kontrolórov, dopravné značky a spôsoby dopravy...

Zhrnutie GCD o FEMP v prípravnej skupine Cestovanie po krajine Matematika Téma hodiny: "Cestovanie po krajine Matematika"

Popis materiálu: Ponúkam Vám súhrn GCD pre deti prípravná skupina(6-7 rokov) na tému „Cestujte po krajine matematiky“. Materiál je vybraný a štruktúrovaný v súlade s úlohou...

4122 4 5.0

MOJA MALÁ VLASTINA. CESTOVANIE PO KARÉLII

Literárny a hudobný kvíz

Účastníci:
Dva tímy detí z prípravnej skupiny (po 8 ľudí)
Výzdoba sály: ruská vlajka, vlajka Karélie, erb Karélie, mapa Karélie, diapozitívy (formát A-4) s pohľadmi na Karéliu a dedinu, výstava kníh o Karélii.
Vybavenie: Multimediálny projektor, plátno, prezentácia, kazety, disky, cestovná mapa, prúžky farebného papiera na výrobu vlajok, mapa Karélie, obrázok vodopádu, žetóny na oceňovanie tímov, živé smrekové a borovicové konáre, košíky a „bobule“ do súťaže , vreckovky do tanca, kartičky s úlohami.

Priebeh podujatia:

Na strednej stene sály je multimediálna obrazovka, na ktorej sa počas podujatia vysiela 1 snímka „Príroda Karélie“.
Deti z prípravnej skupiny vstupujú do sály za hudby (kazeta „Piesne o Karélii“) a posadajú sa na pripravené stoličky. Na jednej strane tím chlapcov, na druhej dievčatá.

Pedagóg: Dnes sa vydáme na nezabudnuteľnú cestu po našej Karelskej republike. Cestujeme na lodi s 2 tímami. Družstvo chlapcov "Námorníci", kapitán..., a družstvo dievčat "Námorníci", kapitán.... A keďže máme dva tímy, vieme si dohodnúť malú súťaž a za každú správnu odpoveď tím dostane jeden bod v podobe bobúľ alebo huby alebo ryby, na všetko je náš kraj bohatý. Na záver nášho putovania zhrnieme – kto vie viac o našom regióne, chlapci či dievčatá.
Začnime teda našu cestu! Naša loď vypláva z prístavu "Karelia, moja rodná zem!"
Cestovanie po Karélii je vždy veľmi zaujímavá činnosť, objavovanie niečoho nového a krásneho. Zelené lesy, modré rieky a jazerá, vodopády a skaly, biele noci, svetoznáme ostrovy Kizhi a Valaam.
Ľudia, ktorí navštívili našu epickú krajinu, na ňu dlho spomínajú a spievajú o nej piesne.

Pieseň „O Karélii budem dlho snívať“ od hudby A. Kolkera, texty piesní. K. Ryzhova (deti spievajú)

Vychovávateľ: Kým sa naša loď pohybuje na prvej stanici, musíme dokončiť úlohu. (Na stoloch tímov sú pásy farebného papiera)
1. Vytvorte ruskú vlajku.
2. Vytvorte vlajku Karélie.
3. Hovorte o označení farieb Karelskej vlajky.
Správna odpoveď sa zobrazí na obrazovke. 2 snímka „Vlajka Ruska“ a „Vlajka Karélie“.

Vychovávateľ: Výborne! Naša loď sa plavila na prvú stanicu - „Waters of Karelia“.
V Karélii je viac ako 12 tisíc riek a viac ako 60 tisíc jazier. Ktoré jazerá sú najväčšie? (Ladoga a Onega).
Tím 1 ukazuje jazero Onega na mape, tím 2 zobrazuje jazero Ladoga.
- Ale v Karélii nie sú malé jazerá o nič menej krásne.
ako sa volajú? (Lambushki) Snímka č. 3 „Lambushki“
Čo sa stane s lampami v priebehu času? (zarásť a zmeniť sa na močiare) Snímka č.4
- Náš región je známy svojimi vodopádmi. Chalani nám teraz povedia, čo je to vodopád.
1 dieťa:
Vodopád je kameň a voda dohromady. Voda je hlučná a nahnevaná, že po skalnatom dne sa ťažko beží. Špliechanie vodopádu sa trblieta na slnku. Niekedy sú ako malé dúhy, rovnako farebné. V Karélii je vodopád, ktorý je známy ďaleko za jej hranicami. Toto je Kivach.
Šmykľavka č. 5 „Kivachský vodopád“

2. dieťa:
Pozerám, nemôžem skryť svoje potešenie:
Živý obraz - drsný Kivach!
Zo žulových útesov, kde sa týči les,
Letí v pene ako sokol z neba!
A. Vedenejev

Vychovávateľ: Skvelé! Chlapci získali žetóny pre svoje tímy!
A naša loď dorazila na stanicu - „Fish of Karelia“.

Úloha: Koho tím dokáže vymenovať najviac rýb, ktoré žijú vo vodách nášho regiónu.
(vendace, pleskáč, ostriež, plotica, pleskáč, šťuka, zubáč, losos, ryšavka atď.)
Snímka č. 6 „Ryby Karélie“

Karelská hra: „Sieť a ryby“ na hudbu

Vychovávateľ: A naša loď sa pohne vpred a prídeme na stanicu
"Les je naše bohatstvo"
1 dieťa:
Nie do lesov karelského regiónu,
Borovice sú tesne pod oblakmi!
Živica steká po kmeňoch,
A hrá ich ráno
Zlatý zajačik!
(G. Arkhipov)
2. dieťa:
Ako vlny v modrom mori,
Les je plný chladného hluku.
Oblečený v jasnej zeleni,
Je to dobré uprostred leta
Aj v zime je to krásne
Pod nadýchanou ofinou!
(V. Antoshchenko)

Vychovávateľ: Zelené stromy v lese, zelená tráva na lúkach. Prezradíme vám, z čoho je tento nádherný obal vyrobený.
Otázky pre tímy:
- Prevládajú v lesoch ihličnaté stromy. Ktoré? (borovica, smrek)
- Ako sa volajú lesy, kde prevládajú ihličnaté stromy? (tajga)
- Ako rozlíšiť smrek od borovice? (na príklade živých ratolestí)
- Aké ďalšie stromy rastú v Karélii?
- Aké výhody prinášajú stromy?
Snímka č. 7 „Kélijsky les“

pedagóg: A túto úlohu sme splnili! Poďme ďalej.
Stanica Yagodnaya
Slnko rozhadzuje šípy, osvetľuje borovice...
Aké druhy rôznych bobúľ sú zrelé?
Hádanky:
Pod listom na každom konári som červený, som kyslý,
Malé deti sedia. Vyrastal som v močiari.
Ten, kto zhromažďuje deti, zrelé pod snehom,
Zašpiní si ruky a ústa. Poď, kto ma pozná?
(čučoriedka) (brusnica)
Lucerna bobule, veľa bobúľ v košíkoch,
Dá ti sladkosť. Sú tu brusnice a morušky.
Prišla jeseň - černe černe,
Bobule sú zrelé. Neďaleko je červená...
Tenká noha, (Lingonberry)
Žltá náušnica.
(Cloudberry)
Snímka č. 8 „Bobule Karélie“

Tanečná hudba „Blueberry Song“. atď. L.A. Starčenko, dievčatá tancujú.

Hra „Kto nazbiera najviac bobúľ“

Vychovávateľ: A ideme ďalej!
Na stanici „Huby“ nás čaká kapitánska súťaž!
dieťa:
Tu je čistinka pred nami,
Rastie na ňom machová mucha.
Tu je elegantná vlna,
Ako krásna hračka
V ružovkastej čiapke
A na nízkej chrbtici.
Nájdeme aj bielu hubu,
Ak neprejdeme okolo!
(N. Fadeeva)

Súťaž kapitánov: hádžte si loptičku a pomenujte huby. Vyhráva ten, kto menovaný ako posledný.

Snímka č. 9 „Huby Karélie“

Vychovávateľ: Naši kapitáni poznajú veľa húb! A tu je posledná stanica. "Zvieratá z Karélie"
Zadanie: Na stoly sú vyložené kartičky so zvieratkami. Úlohou detí je vybrať len tých, ktorí žijú v Karélii.

Hádanky:
Šelma sa bojí mojich ratolestí,
Vtáky si v nich nebudú stavať hniezda,
Vo vetvách je moja krása a sila,
Povedz mi rýchlo - kto som? (los)

V lete chodí bez cesty,
V blízkosti borovíc a briez,
A v zime spí v brlohu,
Skryje si nos pred mrazom! (medveď)

Za kmeňmi sa mihne obrovská mačka,
Zlaté oči a chumáčové uši,
Ale nie je to mačka, pozor!
Ten zradný ide na lov... (Rys)

Vyšší ako mačka,
Žije v diere v lese,
Nadýchaný červený chvost,
Všetci vieme... (na líšku)

Zviera nemá brloh,
Nepotrebuje dieru.
Nohy ťa zachránia pred nepriateľmi,
A od hladu - kôra! (zajac)

Nahnevaný dotykový
Žije v divočine lesa.
Je tam veľa ihiel
A ani jedno vlákno! (ježko)
O.V. Aksakova

pedagóg: Fauna Karélie je bohatá a rozmanitá. Aké ďalšie zvieratá poznáš?
Snímka číslo 10" Svet zvierat Karélia"
Tu sa naša vzrušujúca cesta končí. Všetci dôstojne splnili úlohy a vrátili sa do prístavu „Karelia, moja rodná zem“. O našom kraji bolo napísaných veľa piesní a básní, jeho krása je neopísateľná!
1 dieťa:
Žijem v Karélii, milujem Karéliu!
Sú tam zelené lesy, modrá obloha,
Modré jazerá, široké otvorené priestranstvá!
Naša rodná zem, nie je nikto krajší ako ty!
E. Karpov
2. dieťa:
Karélia! Karélia! Rodná strana!
Tvoje jazerá sú modré ako obloha v rozprávke,
Vaše zelené lesy sú čistou mágiou.
Milujem ťa, Karelia - moja vlasť!
(N. Nikitina)
Snímka č. 11 „Príroda Karélie“

Páčil sa vám článok? Zdieľať s priateľmi: